domena

Jakie znaczenie dla mojej firmy ma właściwe wybranie domeny? Jakie problemy wiążą się z nieprzemyślanym wyborem? Czy końcówka domeny powinna mieć wpływ na wybór? Te... oraz inne problemy, związane z firmowymi domenami, postaram się omówić w dalszej części artykułu.

Wbrew pozorom, wybranie domeny, to nie kwestia kilku minut, którą można zająć się przy okazji. Niejeden właściciel nowopowstałej firmy pluje sobie w brodę, widząc, że jedyna wolna domena, z nazwą jego firmy, ma rozszerzenie ".org.pl".

Zanim udamy się do urzędu, powinniśmy sprawdzić, czy domena, najlepiej z rozszerzeniem ".pl", jest wolna. Pozwoli nam to uniknąć późniejszych zawodów. Już mówię, dlaczego.

Spory odsetek ludzi, kojarząc nazwę firmy, nie wyszukuje jej strony w wyszukiwarce, lecz odruchowo wpisuje w pasku "www.nazwa_firmy.pl". Nie trzeba chyba tłumaczyć, dlaczego część z nich porzuca dalsze szukanie, znajdując zupełnie inną stronę, niż się spodziewali. Wie o tym doskonale Play - ogromna sieć komórkowa, która dzień w dzień traci setki klientów, wpisujących "play.pl", w nadziei znalezienia informacji o telefonach. Nie zdziwię się, gdy w przyszłości, dyrektorzy PLAY do spraw marketingu podejmą decyzję o kupieniu tej domeny za bardzo dużą kwotę, rzędu milionów złotych.

Dodatkowym atutem posiadania domeny ".pl" jest fakt, że sporo ludzi, szczególnie starszych, nie ma pojęcia o istnieniu innych rozszerzeń. Jeżeli działalność naszej firmy skierowana jest właśnie na takich odbiorców, niezbędnym jest posiadanie takiej domeny.

Jeżeli bardzo zależy nam na nazwie, której domena ".pl" jest zajęta, można zaryzykować domenę "com.pl". Jest to bardzo ważne pod względem wizerunku firmy, wpływa pozytywnie na jej prestiż.

Kolejnym bardzo istotnym problemem w wyborze, zarówno nazwy firmy, jak i nazwy domeny dla tej firmy, są polskie znaki. Zna go doskonale założyciel Złotych Myśli, największego zbioru e-booków w polskim internecie. Problem tkwi w dwóch rzeczach. Pierwsza, domeny z polskimi znakami są ciężkie do przedyktowania w reklamie telewizyjnej czy radiowej. Druga, domeny zlotemysli.pl i złotemyśli.pl to - z punktu widzenia przeglądarki - dwie różne domeny. Będąc właścicielem firmy, powinniśmy kupić obie, co zwiększa koszta domeny o 100%.

Jeszcze jedna rzecz na koniec - nawet najlepsza domena w niczym nie pomoże, jeśli nie zadbamy o odpowiedni serwis internetowy pod tym adresem oraz odpowiednio go nie wypozycjonujemy.

Autor : Marcin Wesel